Sohbet Et!
BURADA SOHBET ZİL ZURNA!
Sohbet siteleri arasında kullanıcıların keyifli zaman geçirmesi için hizmet veren site 100'den fazla kullanıcıya sahiptir.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

TÜRKİYE SOHBET

TÜRKİYE SOHBET

Türkiye Cumhuriyeti
Türkiye’nin topraklarının büyük bir kısmını Anadolu’da küçük bir kısmı da Balkan yarımadasında Güneydoğu uzantısı doğrultusunda trakyada yer alan ülke .kuzey batıda Bulgaristan batısında Yunanistan kuzeydoğusunda ise Gürcistan doğusunda ise Ermenistan İran ve Azerbaycan ekslav toprağı Nahçıvan güney doğuda ırak ve Suriye komşudur.Akdeniz güneyde ege Denizi batıda Karadeniz’de kuzeydedir üç yeride çevresi altına almistir. Çanakkale boğazı ve İstanbul boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya dan Asya’yı Avrupa’dan ayırmıştır . Türkiye Avrupa ve Asya’nin kavşak noktasındadır. Bu yüzdende önemli bir jeostretejik güce sahiptir . Milli marşımız Mehmet Akif Ersoy un yazmış olduğu istiklal Marşı’dir . Başkentimiz Ankara en büyük sehrimizde istanbuldur konuşulan dillerimiz %84 Türkçe %12 Kurmanci, %1 Arapça ve Zazaca %2 de diğer diller kullanılır.

Cumhur başkanımız Recep Tayyip Erdoğan
Meclis başkanımız Mustafa Şentop
Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat oktaydir.
Tarihimiz
Kurtuluş savaşı 19 Mayıs 1919
Meclisin açılması 23 Nisan 1920
Lozan antlaşması 24 temmuz 1924
Cumhuriyet ilanı 29 Ekim 1923
Toplam yüz ölçümü 783.562 km2 (302.535 sq mi) (36)
Kara
769.632 km2 (297.157 sq mi)
Su
13.930 km2 (5.380 sq mi)
•Su (%)1.78
2019 nüfus sayımı 83.154.997.

Türkiye de ilk yerleşimler yontma taş devrinde başlar. Trakya da traklar ile beraber Hititler firigler Lidyalılar ve dor istilası sonucu Yunanistan dan kaçan akalar tarafından kurulan iyon medeniyeti gibi çeşitli eski Anadolu medeniyetlere ev sahipliği etmiştir .
İskenderin egemenliğiyle birlikte Helenistik donem başlamıştır . Anadolu’nun hristiyanlastigi Bizans dönemi başladı.
11. Yüz yılda Abbasi hilafetini siyasi hakimiyeti altına alan İslam dünyasında büyük güç konumuna gelmiştir. Selçuklularin 1071 yilinda bizansa karşı kazandığı Malazgirt muharebesinde Anadoludaki Bizans üstünlüğü büyük ölçüde kırılarak Anadolu Selçuklulara bağlı türk beyliklerinin eline geçti. Anadolu topraklarinda İslamiyet ve Türkleşme başladı. Anadolu Selçuklu Sultanlığı 1243 de Moğolların istilasına kadar sürdü .

Batı Anadoludaki türk beyliklerinden biri olarak öne çıkan Osmanlılar 14. Yüzyılda gerçekleştirdiği balkanlarda fetihler büyük bir güç haline gelmiştir. Anadolu’daki diğer Türk beylikleri üzerine hakimiyet kurmuştur. Osmanlılar 1453 yılında Fatih Sultan mehmetin İstanbul’u fethederek Bizans imparatorluğuna son vermiştir.

16 Mart 1920 de iltifat devletinin İstanbulu işgal edip millet vekillerinin yakalanması ile sürgüne göndermesi sonucu meclisi mebusa kapanması ile Mustafa Kemal önderliği ile 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük millet meclisi kuruldu onun önderliğinde işgalci kuvvetlere karşı yapılan kurtuluş savaşı başarıya ulaşmıştır. 1 Kasım 1922 yılında TBMM tarafından saltanatın kaldırılmasıyla Osmanlı monarsisi tarihe karıştı .
29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından 3 Mart 1924 de hilafetin kaldırilip Osmanlı hanedanın yurt dışına sürgün edilmesinden sonra çağdaş Türkiye’nin önemli yer tutacak bir dizi devrim gerçekleştirildi .

Türkiye, başkanlık sistemiyle yönetilen demokratik, laik ve üniter bir anayasal cumhuriyettir.

Türkiye’nin bu Kadar eskiye dayanan bir devlete sahiptir. Sizlerde Türkiye den milyonlarca kişi ile turk sohbet odalarına gelerek türk chat yapmanın keyfine bakmanızı tavsiye ederiz . Türk sohbet odalarında sizlere olan samimi bir Turk chat yapmayi zirveye tasimaktadir.siz değerli dostlarımızı da aramizda görmekten gurur duyarız .

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkadaşlarını Bul
#Sohbet odalarında güzel dostluklar
Müzik Dinle
#Radyo Kanalımızda müziğin ritmini hisset
Yardımlaşma
#Help ve #Operhelp kanalından yardım alabilirsin