Sohbet Et!
BURADA SOHBET ZİL ZURNA!
Sohbet siteleri arasında kullanıcıların keyifli zaman geçirmesi için hizmet veren site 100'den fazla kullanıcıya sahiptir.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

AZERBAYCAN SOHBET ODALARİ

AZERBAYCAN SOHBET ODALARİ

Sizlere Azerbaycan’ı nasıl anlatsam hangi kelime ile hitap etsem bilemiyorum. Çünkü ben Azerbaycan aşığıyım insanlarını çok seviyorum konuşma lehçeleri çok güzel inanın bana soracak olsanız gezip görmek istediğin ülkeler arasında nereye gitmek istersin diye ilk Azerbaycan derim onlarında türk kökenli olduklarından mıdır ? Bilemiyorum ama Azeri şarkıları türküleri ve bayraklarına olan sevgim saygım sonsuz diyebilirim..

 

Yemeklerini merak ederek araştırdığım zaman mükemmel yemekleri olduğuna kanaat getirdim tabi bu kendi fikrim sizlerinde düşüncelerini merak etmiyor değilim. Mesela düşrebe yani Azerbaycan mantısı anlamını alıyor Qutab Azerbaycan gözlemesi dovğa yoğurt ve yeşilliklerle yapılan bir çorba çeşiti Xingel bizim karsin meşhur hingeli orada Xingel olarak biliniyor benim en çok dikkatimi ceken yemek ise lüle kebabı oldu gorunusu silah lulesine benzediği için bu ismi aldığını öğrenmiş oldum . Hani bizler türk halkı olarak çayı çok sever ve çok tüketiriz. Kardeş kardeşe ceker der büyüklerimiz Azerbaycan da kardeş ülkemiz olarak çaya düşkün bir halka sahiptir. Ama onların çay kültürü demlenme şekli sunum şekli çok farklidir. Genellikle misafir gidenlere keklik çayı getiriyorlar siyah bir rengi olduğunu da belirtmek isterim keklik otu nane gillerden olduğu için muhteşem bir kokusu ile çaya mükemmel aramo katıyor diyebilirim. Ayrica çay ikram ettiklerinde çayın yanında şeker yerine mürebbe yani reçel getiriliyor. Hep yemeklerinden bahsettim değil mi gelin şimdide gezilmesi gereken yerlerede göz atalım .

Azerbaycan a hazarin incisi dendiğini biliyorsunuzdur Hazar denizi kıyıları ile Kafkasya topraklari arasında yer aldığı için hazarin incisi denmesi ne kadar yakışıyor degilmi ? Başkenti Bakü olan Azerbaycan da gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri sizlere kısaca hayalinizde düşündürerek gezdirmek istiyorum şuna emin olmalısınız ki ben bu yazımı yazarken çok sabırsızlıkla yazıyorum inanın çok seviyorum Azerbaycani

Öncelikle sizlere alev kulesinden bahsetmek istiyorum 2013 yılında en iyi otel ve turizm kompleksi ödülünü almıştır. Dış yapısı tamamen LED ile kaplı kuleler apartmanlardan otellere ofislere kadar bir çok yeri alıyor Azerbaycanin en uzun kulesi olan Alev kuleleri Bakünün eşsiz parıltılı manzarasını izlemek için muhteşem bir yer diyebilirim.

 

Kız kalesi çok eski bir tarihi olan bu kale Azerbaycan’ın bilinen en kültürel tarihi yerlerinden biridir. Bu kale yontma taşlarla yapılmış ve 8 kat olmaktadır. Nevruz bayramlarinda özellikle şenliklerin yapildigi bu yer Azerbaycan da gezilmesi gereken yerler arasında olmayı hak ediyor.

 

Şirvanşahlar sarayı iran-osmanli mimarisinin çok önemli miraslarından biridir. Günümüzde bu kadar sağlam kalan ve benzerlerinden kat be kat güzel olan yerlerden biridir.

 

Bibi heyet camii Azerbaycan herkesin de bildiği gibi Müslüman bir ülke ve camii mimarisi ilede göz kamaştıran eserlere sahiptir . Bibi-heybet caminin Fransız yazarların kitaplara konu halinde ele aldığını da bildirmek isterim.

 

Bakü bulvarı Hazar kıyısına kilometrelerce uzanan Azerbaycanin en ünlü yerlerinden biridir deniz kenarı milli park ismi ile de koruma altına alınan bir çok yapiyida barındırıyor

 

Yanardağ ve çamur volkanlarınida es geçmemek gerekiyor. Şimdi benim en sevdiğim yere gelelim mi harika mi harika mukemmel mi mukemmel bir alan diyelim Devlet bayrağı meydanı ginnes rekorlar kitabına ismini yazdıran Azerbaycan 162 metre bayrak tüm ihtişami ile meydanda dalgalanıyor. Her ne kadar rekoru 165 merte ile Tacikistan alsada devlet bayrağı meydanı dosta güven aşılıyor !

 

Evet şimdi aklınıza gelen ilk soru biz bunları bu kadar nasıl öğrendik değil mi ? Turkchat odalarında Azerbaycanli dostlarımız ile yaptığımız turksohbet ile merak ettiğimiz binlerce sorumuzun karşılığında bizlere sabırla ve nezaketleri ile seviyeli bir ortamda yemeklerinden kültürlerine konuşmaları ile sohbetimize neşe katıyoruz sizlerde boyle farklı ülkelerden dostluk arkadaşlık etmek istiyorsanız türkchat davet ediyoruz..

 

 

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkadaşlarını Bul
#Sohbet odalarında güzel dostluklar
Müzik Dinle
#Radyo Kanalımızda müziğin ritmini hisset
Yardımlaşma
#Help ve #Operhelp kanalından yardım alabilirsin